Jõuluaeg 

Käes on jõuluaeg. Imeline aeg nautimaks head toitu ning hubast atmosfääri oma pere ja sõpradega, nautida kaminavalgel lemmikloomade seltsi. Tihti tähendab see aga ka palju sagimist ja lemmikloomad võivad tähelepanuta jääda. Et ka neljakäpaliste sõprade jõuluaeg mööduks turvaliselt kodus, tuleks pühadeks valmistudes mõelda ka lemmikute ohutuse peale.

Mürgised toidud lemmikloomadele

Ajal kui kogu pere ja sugulased tulevad kokku, et suurepäraseid jõuluroogasid kokata, hakkab lausa hale meie neljakäpalistest sõpradest, kes laua all ampsu nuruvad. Nii väga kui me ka ei tahaks lemmikuid hea ja paremaga kostitada, peaksid nemad siiki jääma oma dieedile või sööma kvaliteetseid loomadele mõeldud snäkke. Toidu muutus ei mõju loomadele väga hästi, ning paljud toiduaineid mis sobivad inimestele on loomadele lausa mürgised. Paljud on tuttavad sellega, et shoko- laad on loomadele väga tervist kahjustav, samuti alkohol ja näts. Kui näete, et teie loom on mõnd neist tarbinud tuleb koheselt helistada kliinikusse ja viia ta loomaarsti visiidile.

On aga aineid mille mürgisusest paljud inimesed ei tea, näiteks rosinad, viinamarjad, makadaamia pähklid, avokaado, kirsid, sibul, küüslaauk jpm. See loetelu näitab hästi, et varjatud riske on loomadele paljudes inimestele sobivates toitudes, seetõttu peaks õnnetuse vältimiseks hoidma loomi eemale meie toidust ning jälgima, et nad seda ka ise kuskilt napsata ei saaks.

Kui on siiski juhtunud, et suures saginas on loom laualt toitu näpanud, tuleks tal silma peal hoida. Kui loomal on ilmsed ülesöömise märgid, oksendab korra või kaks, peaks talle andma palju vett juua. Kõhulahtisuse puhul võib abi olla kodusest dieedist, näiteks keedetud kanaliha riisi. Kodus võiks olla varutud ka spetsiaalne ravipasta, mis aitab kõhulahtisust leevendada. Liigselt rasvase toidu söömisel võib lemmikul tekkida kõhunäärme ärritus, mis põhjustab kõhuvalu, isutust, loidust, oksendamist ja vajab kindlasti loomaarsti visiiti. Samuti tuleb kontakteeruda loomaarstiga kui koer oksendab tihti, kõht on lahti kaua või tundub, et tal on valus, eriti kui tegemist on väikest tõugu koera, kutsika/kassipoja või eaka loomaga. 

Ohtlikud taimed

Talvel tuuakse lisaks suurele hulgale toidule koju ka huvitavaid taimi nagu puuvõõrikud ja astelpõõsas. Paraku on mõlemad Eestiski populaarust koguvad jõulutaimed nii koertele kui kassidele mürgised. Kui tundub, et loom on manustanud kumbagi neist taimedest tuleb ta otsekohe toimetada veterinaari juurde. Need taimed võivad tekitada tõsist sooleärritust, kõhuvalu ning vererõhu langust. Samuti on mürgine jõulutäht kassidele.

Ettevaatlik tuleks olla aastaringselt ka erinevate lõikelilledega, ühed ohtlikumad on nartsissid ja liiliad. Kui nartsiss on mürgine nii koertele kui kassidele siis liilia võimsad õied peidavad endas suurt ohtu just kasside tervisele. Pruunikas õietolm võib olla kassidele surmavalt mürgine, nad ei pea taimi isegi sööma, piisab ka sellest kui nad peaksid tolmule astuma ja hiljem end pestes väikese koguse neelama.

Jõulukuusk

Kui teie pere ekstravagantsemaid taimi pühadeks tuppa ei too, kuid olete siiski otsustanud jõulukuuse kasuks, tuleks arvestada, et uue esemena toas, pälvib see ka looma tähelepanu.

Paraku ei tohiks loomad kuusel olevate ehetega mängida, kuna sealgi varjavad end mõned riskid. Esiteks on paljud dekoratsioonid kuusel õrnad ning võivad alla kukkudes puruneda. Kui loom sealt üle kõnnib võib ta saada käpa vigastusi. Veel ohtlikumad on aga elektrilised tuled, lisaks võimalusele, et loom üksi olles end sinna sisse mässib ja kägistada võib, närivad väiksemad tegelased nagu jänesed, kassipojad ja kutsikad juhtmeid ning võivad saada elektrilöögi. Samuti ahvatlevad läikivad paelad, kard dekoratsioonidel kassi ning mängides nendega võib sattuda ka seedetrakti ja põhjustada soolesul- gust, mis nõuab sageli erakorralist operatsiooni.

Kui toas on elav kuusk peaks tihti ka okkaid koristama, kuna need võivad loomale kurku sattuda ning hingamist takistada.


Et aga kõigi pereliikmete jõulud mööduksid turvaliselt, tasub eelkõige olla ettevalmistunud ning tähelepanelik. Vajadusel aga helista meile, oleme Muhu Loomakliinikus teie lemmiku jaoks olemas- võimalusel aitame ööpaevringselt! 




Ektoopiline ureeter

Eelmine nädal sai tehtud üks raske-keeruline-põnev operatsioon, 6- kuusele kutsukesele, kelle haiguse paljud loomaarstid ka väljaspool Eestit olid tunnistanud lootusetuks.

Ektoopiline ehk väline kusejuha on mõnel koeral sünnihetkel esinev anatoomiline defekt. Kusejuhad on väikesed torud, mis juhivad uriini neerudest põide. Loomadel on kaks neeru, seega on ka kaks kusejuha. Ektoopilise kusejuhaga koeral ei sisene kusejuhad oma tavapärasele asukohale põide vaid suunduvad põiest mööda ja see põhjustab sagedasti kusepidamatuse sümptomi. Samuti koormab selline deffekt neerusid, sest uriin ei saa kergesti neerudes välja ja võib tekitada neerukahjustuse. Selline kaasasündinud defekt vajab operatsiooni...ja selle diagnoosiga ja siis ka operatsiooniga ei tohi viivitada...kui on tekkinud tugev neerukahjustus siis ei ole enam võimalik aidata...

Meie peratsioonimeeskonda kuulus dr Heli Säre, dr Margus Krabi, kes on Pärnu haigla kirurgiakliiniku juhataja ja tunnustatud uroloog. Abistavateks käteks 4 kursuse tudeng Lizette ja meie armas Lea. 

Praeguseks paistab, et läks hästi aga ootame veel mõned nädalad enne kui hõiskame. 
Meie usume, et elus on kõik võimalik kui on olemas tahe ja lootus, teadmised ja oskused.
Loe lisaks

Jeeeee kutsikad said 8 nädala vanuseks!!! Palju Õnne!!!

Foto: Mari Luud / Õhtuleht

11 jaanuar öösel toimus Muhu Loomakliinikus järjekordne keiserlõikuse operatsioon, aga sedapuhku oli Yamico pesakond väga väga rekordiliselt suur!
Kutsikas kutsika haaval aitasime koerabeebid emakõhust välja ja üllatuseks tuli neid kokku 19- jah koos ise sündinutega oli mamma Yamicol 19 kutsikat
Kõik elus ja hea tervise juures!
Ja nüüd on sellest märkamatult möödunud 8 nädalat- palju õnne!!!
Kutikad on kõik super aktiivsed ja tragid, kaaluvad 8- 10 kg. 


Loe lisaks

5 soovitust kassiomanikele

5 soovitust, kuidas hoolitseda kassi ja enda õnne eest

Sellest artiklist leiad soovitused, mille abil saab luua oma armsa kiisuga tugevama sideme ja seeläbi ka ise õnnelikum olla. Pole tähtis, kas oled kogenud kassiomanik või on mõni kassipoeg äsja Su südame võitnud — need mõtteterad teevad Sinu kodu teile mõlemale rõõmsamaks paigaks.

Loe lisaks

5 soovitust koeraomanikele

5 soovitust, kuidas hoolitseda koera ja enda heaolu eest

Kui Sinu koju tuleb kutsikas või juba täiskasvanud koer, toob see majja kohe rohkesti rõõmu, kuid sellega kaasneb ka vastutus. Meie neljajalgsed sõbrad on valmis pakkuma nii palju tingimusteta armastust ja meie asi on samaga vastata.

Kuigi eri tõugu lemmikute vajadused võivad erineda, saab võita iga koera südame ja teha ta õnnelikumaks. Leiad sellest artiklist soovitusi, kuidas luua koeraga tugevama side ja tuua teie mõlema ellu rohkem päikest — alates tegevustest, mis panevad saba liputama, kuni tervislike einete ja isegi massaažini.

1. Leia iga päev aega, et koeraga jalutada ja mängida

Lisaks unele vajavad koerad päeva jooksul ka piisavalt erinevaid füüsilisi tegevusi. Olenemata sellest, kas Sul on kutsikas või täiskasvanud koer, vajab Sinu karvane kaaslane optimaalse füüsilise ja vaimse heaolu jaoks igapäevaseid jalutuskäike või võimalust joosta.

Õues olles võid proovida koerale visata asju, mida ta saab tagasi tuua. See põletab energiat ja rahuldab ka talle omast jahiinstinkti. Koer on valmis nõrkemiseni jooksma tennisepalli, pulga või oksa järele ja seda tagasi tooma, kuna see pakub talle rahuldust ning tõstab tema enesehinnangut.

Ka toas saab temaga paljutki vahvat ette võtta. Näiteks mänguasju peita ja lasta neid üles otsida, proovida köievedu või õpetada talle uusi trikke — käppa andma, istuma ning lamama. Koos mängimine on suurepärane viis peletada igavust ja tugevdada teievahelist sidet.

Kui viibid kodust palju eemal, võiksid aeg-ajalt mänguasju vahetada, et koeral oleks piisavalt stimulatsiooni ja tegevust, isegi kui Sind ennast kohal pole.

2. Lase koeral suhelda

Koerad on teiste lemmikloomadega võrreldes ilmselt kõige suuremad suhtlejad ning neile meeldib uusi kohti avastada ja teiste loomadega kohtuda. Eraldatus võib muuta koera agressiivseks või kartlikuks, kui keegi peaks Sulle külla tulema.

Muidugi võib kuluda aega, enne kui Sinu karvane sõber uues keskkonnas, territooriumi jagades või võõraste nägude keskel end mugavalt tunneb, seega tasub alustada tasapisi. Paku koerale korraga ühte uut kogemust ja vaata, kuidas ta sellele reageerib; ära sunni teda suhtlema, kui ta seda ei soovi. Lõpuks võid lasta tal regulaarselt teiste neljajalgsete sõpradega koos mängida.  

Piisavalt teistega suhtlev koer võib tunda end enesekindlamana ja suuta järjest paremini stressiga toime tulla, mis lõpuks tähendab Sinu jaoks vähem katkiseid jalatseid ja vähem haukumist.

3. Hoolitse oma koera vaimse tervise eest

Koera vaimne tervis on sama tähtis kui füüsiline. Ärevama loomuga koerad tunnevad üksi koju jäetuna tugevat stressi. Ärevuse leevendamiseks püüa jätta koerale asju, mis tema meelt lahutaksid, ja pikenda järk-järgult tema üksiolekuaega.  

Kuigi koer ei ütle kunagi ära võimalusest Sinu läheduses või suisa süles lebada, vajab ta väljapuhkamiseks ka oma isiklikku ruumi. Esimene asi, mida saad oma truu sõbra heaks teha, on pakkuda talle mõnusat ja turvalist keskkonda.  

Tavaliselt valib ta ise endale turvalise koha ja kui panna sellesse kohta tekk või koerapesa, on tal seal veelgi parem puhata. Majas võiks olla igal pool, kus Sina aega veedad, ka sõbrale oma koht.

Kui näed, et koer on stressis ja isegi kõhu alt silitamine ei aita, proovi oma karvast kaaslast masseerida. Spetsialist võib õpetada, kuidas seda õigesti teha; alustuseks piisab, kui masseerid peopesaga koera õlgu ringikujuliste liigutustega. See on kvaliteetaeg teile mõlemale ning mõjub hästi teievahelisele sidemele.

4. Lase koera tervist regulaarselt kontrollida

Iga lemmiklooma õnne alus on tema hea tervis. Isegi kui koer näib tervena ja käitub tavapärasel viisil, ei tähenda see, et pole vaja regulaarselt loomaarsti külastada.

Koerad veedavad õues rohkesti aega murul pikutades ja nad võivad süüa kõike, mida õuest leiavad, mistõttu kipuvad nad üles korjama puuke, kirpe, täisid ja ka siseparasiidid võivad neid kimbutada.  

Seetõttu tuleb nii kutsikatele kui ka täiskasvanud koertele teha regulaarselt parasiiditõrjet ja vaktsineerida. Nii hoiad oma sõpra raskemate haiguste küüsi langemast. Lisaks aitab veterinaari külastamine kindel olla, et koera tervis on ka muus osas korras.

Veel üks koera pikaajalise hea tervise tugisammas on ta välimuse eest hoolitsemine. Küünte lõikamine, hammaste puhastamine, tema pesemine ja pügamine on koera jaoks sama olulised kui Sulle endalegi.

5. Hoolitse ka koera hea toidu eest

Koera hea enesetunde jaoks on oluline tasakaalustatud toitumine. See, millist toitu ja kui palju koerale anda, oleneb tema vanusest, suurusest ja aktiivsusest. Suuremad koerad, kes veedavad suurema osa päevast õues ringi joostes ja auke kaevates, vajavad rohkem toitu kui vanad ja rahulikumad loomad.  

Vali spetsiaalne (kuiv või märg) koeratoit, mis sobib Sinu neljajalgsele sõbrale, et ta saaks kätte kõik vajalikud vitamiinid ja mineraalid. Erinevalt meist meeldib koertele iga päev sama toitu süüa, seega kui kavatsed toitu vahetada, tee seda järk-järgult, segades uut toitu vanaga.

Mõelda võiks ka maiuspaladele. Koerad on tuntud laua ääres toidu nurujad ja olgem ausad, neile kutsikasilmadele on raske vastu panna.

Päeva jooksul toidukordade vahel saadud paar maiuspala ei mõjuta Su koera kehakaalu liiga palju, eriti kui annad need preemiana hea käitumise eest. Kuid ole veendunud, et maius oleks koerale sobiv ega põhjustaks talle terviseprobleeme — mitte kõik, mida ise rõõmuga sööme (näiteks šokolaad või rosinad), ei ole hea koera tervisele.


Teksti autor If.ee

Loe lisaks

Tiibetimastidi proua Yamico ja 19 kutsikat

Nüüd on nädal möödas ja saame hõisata- Yamico tunneb ennast hästi ja kõik 19 kutsikat on tublisti kosunud, ka kõige väiksem on juba üle 100 grammi juurde võtnud!
Esimesed päevad sai koeraomanik Kai väga vähe magada- kutsikatele oli vaja lisaks emapiimale anda juurde kutsikatele mõeldud emapiimaasendajat ja ka kitsepiima- iga 2 tunni järel tuli maimukestele sööki anda. Ja ka kõhukesi masseerida, et vastsündinud kutsikate kõhukesed läbi käiks ja korras oleks. Ja pissist pesa puhtavastu vahetada. Ja nabad puhastada.. ja Tubli Kai, väga tubli. 

Koeaemme Kennel Dra MinjenTibetan Mastiff, koeraemme emme Kai Aas
https://www.facebook.com/kai.aas


Loe lisaks

Lemmiklooma jõulud

Talvised pühad on suurepärane aeg nautimaks head toitu ning hubast atmosfääri oma pere ja sõpradega. Tihti tähendab see aga ka palju sagimist ja lemmikloomad võivad tähelepanuta jääda. Et ka neljakäpaliste sõprade jõuluaeg mööduks turvaliselt kodus, tuleks pühadeks valmistudes mõelda ka lemmikute ohutuse peale.

Loe lisaks